نگهداری ازخطوط و ابنیه فنی راه آهن

شرکت خدمات مهندسی خط وابنیه فنی راه آهن با بهره گیری ازکارکنان متخصص و مجرب و کارآزموده خود عهده دار نگهداري بیش از 11000 كيلومتر (خط معادل) از خطوط اصلی و فرعی (صنعتي ، تجاري ومانوري) راه آهن و همچنین تعمير و نگهداري هزاران دهنه پل ، تونل ، خاكريز ، ترانشه ، زه كشي و گذرگاههای راه آهن می باشد و بدین ترتیب افتخار دارد تا موجبات تردد سالم و روان قطارهای مسافری و باری را فراهم آورد .  این عملیات در 14 مرکز مختلف راه آهن کشور طی بازدیدهای روزانه ، هفتگی ، ماهانه و ادواری مرتب و مستمر و انجام تعمیرات اضطراری و تعمیرات پیشگیرانه انجام می پذیرد . شاخه های مختلف فعالیت های نگهـداری خطوط شامـل موارد ذیل می باشد :
- برنامه ریزی انجام تعمیرات خطوط و ابنیه فنی بصورت جاری یا دوره ای بمنظور پیشگیری از حوادث اتفاقی 
-بازدید مستمر خطوط ، اتصالات خط ، ریل ها ، جوش ها و ... همراه با بازدید تونلها ، پل ها ، آبروها و ....
-انجام تعمیرات اضطراری خطوط پس از بازدیدهای روزانه و اتفاقی و تعیین عیوب خط 
-انجام تعمیرات ابنیه فنی نظیر لایروبی پل ها ، ترانشه برداری ، زوال ریزی و ...
-رفع خرابی ها و آماده سازی خطوط آسیب دیده در زمانهای اضطراری بویژه هنگام بروز سوانح عملیات اشاره شده بطور بی وقفه برای خطوط و ابنیه فنی شبکه سراسری راهآهن کشور بشرح ذیل انجام میپذیرد :

مراکز ستاد عملیات نگهداری خطوط عمدتاً در مجاورت مراکز راه آهن استانها بوده و از دیرباز در تعامل با ادارات کل راه آهن مناطق میباشند . انجام عملیات تعمیر و نگهداری خطوط و ابنیه فنی به صورت سنتی، نیمه سنتی و مکانیزه با استفاده از ماشین آلات، موتورآلات و ابزارآلات خاص در حال انجام می باشد.
     با توجه به حساسیت مبحث تعمیر و نگهداری خطوط و ابنیه فنی و لزوم انجام آن با بالاترین کیفیت جهت سیر ایمن بار و مسافر ، پرسنل با تجربه و خدوم این شرکت با تلاش بی وقفه در حال انجام این فرآیند میباشند تا سفری خوش و بی خطر را برای مسافران محترم رقم زده و امنیت خاطر صاحبان کالای قطارهای باری را نیز فراهم آورند.
     بازدید از طول خطوط شامل خطوط اصلی، فرعی، سوزنها، تراورس ها، اتصالی ها، پابندها، بالاست و ... و همچنین ابنیه فنی شامل تونل ها، پل ها، آبروها، ترانشه ها و ... همه روزه انجام و برحسب اولویت با انجام برنامهریزی های ضربتی ، کوتاه مدت و میان مدت نسبت به رفع عیوب و انجام عملیات تعمیر و نگهداری آنها اقدام می شود.
     قابل ذکر است پرسنل همیشه آماده بکار نگهداری، در زمانهای اضطراری و در هنگام شکستگی ریل ، وقوع سوانح ریلی و بلایای طبیعی ازقبیل رانش زمین ، زلزله ، سیل و پرتاب سنگ و ... به صورت شبانه روزی درحال خدمت رسانی و انجام مسئولیت خطیر تعمیر و نگهداری خطوط جهت سیر ایمن قطارهای مسافری و باری می باشند.